New 2026 Forest River RV Cherokee Alpha Wolf 33RL Travel Trailer
Rear living layout with theater seating and tri-fold sofa fits four without feeling cramped.
Forest River Cherokee Alpha Wolf travel trailer 33RL highlights:
- Kitchen Island
- Free-Standing Table and Chairs
- Fireplace
- Two Patio Awnings
- King Bed Slide Out
It will be so easy to find comfort in this travel trailer! The dual opposing slides in the combined kitchen and living room will create an open floorplan you are sure to love. There is a rear tri-fold sofa, theater seating across from an entertainment center, plus a table with chairs and a storage ottoman seat to keep games organized. The chef of your group will love having extra counter space provided by the kitchen island, and there is a hutch to keep nice dishes stored away. Up front, the private bedroom includes a king bed slide out, dual wardrobes and a dresser, plus a front sun bench where you can sit to pull your hiking boots on. Nearby is the full bathroom with an ample shower and counterspace in the sink to get in ready in the morning so you don´t have to rely on campsite facilities.
With any Cherokee Alpha Wolf travel trailer by Forest River, you'll enjoy outstanding amenities, quality construction, and an affordable price. Each model features a "ToughBend" rigid skirt metal design, 5/8" tongue and groove plywood floor decking, and a "SuperTruss" roof structure built for countless camping memories. There is a pet friendly "clean sweep" floor design with no heat vents indoors, along with a super lumen lighting system, a 15,000 BTU quick cool central air conditioning, and many more comforts. There are many convenient exterior features such as, Leash Latch pet safety technology, an outside shower with hot and cold water, and exterior steps with oversized landing and quick release. The Weather Guard Package will add protection against the elements with an armored underbelly tank enclosure and forced air heat, thermo-control reflective safety glass windows, and upgraded laminated exterior walls with block foam insulation!
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
You Save: $26,419
Sale Price: $44,996
Stock# NR1953
Exterior Color: TEAGAN ONYX
Interior Color: TEAGAN ONYX
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | TEAGAN ONYX |
| Exterior Color | TEAGAN ONYX |
| Hitch Weight | 1195 lbs |
| GVWR | 11395 lbs |
| Dry Weight | 8833 lbs |
| Cargo Capacity | 2562 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Residential Style |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 11' and 14' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 100 watts |
| VIN | 5ZT2CKYB0T2017468 |
Cherokee Alpha Wolf 33RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


