New 2026 Forest River RV Cherokee Alpha Wolf 33BH Travel Trailer
Forest River Cherokee Alpha Wolf travel trailer 33BH highlights:
- Bath and a Half
- Rear Bunkhouse
- Kitchen Island
- Dual Entry
- Juice Pack with 100W Solar Panel
- Outdoor Kitchen
This Cherokee Alpha Wolf travel trailer features triple slide-outs, a private rear bunkhouse, and two bathrooms. The bunkhouse includes two bunks, a jackknife sofa, a trundle bed, and its own slide-out for added floor space. A half bath with a separate exterior entry door is also connected to the bunkroom for easier access from outside.
The main living area has opposing slide-outs to open up the interior space. The kitchen includes a large island with sink, pantry storage, standard appliances, and plenty of cabinet space. The living area also features a fireplace and seating for relaxing or dining.
A full walk-through bathroom connects to the front private bedroom, which includes a large bed and wardrobe storage.
Exterior features include an outdoor kitchen, entry steps, exterior storage, outdoor shower, and an enclosed underbelly with insulation as part of the Weather Guard Package.
The trailer is built with a ToughBend frame design, plywood flooring, reinforced roof construction, LED lighting, and a 15,000 BTU air conditioning system.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $28,597
Sale Price: $44,995
Stock# 1218
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1135 lbs |
| GVWR | 10665 lbs |
| Dry Weight | 8063 lbs |
| Cargo Capacity | 2602 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 70 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Residential Style |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LED TV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 100 watts |
| VIN | 5ZT2CKYB7T2017385 |
Cherokee Alpha Wolf 33BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


