New 2026 Forest River RV Cherokee Alpha Wolf 27BHX-L Travel Trailer
Rear Bunks / Outdoor Kitchen / Rear Bath / Queen Bed
2026 Forest River RV Cherokee Alpha Wolf 27BHX-L Travel Trailer w/Rear Bunks, Outdoor Kitchen, & Rear Bath
Options Added:
Electric Stabilizer Jacks
RVIA Seal
Standard Specifications:
Exterior Length: 31’ 9”
Exterior Height: 11' 4"
Exterior Width: 8’
Fresh Water: 52 gal.
Gray Water: 70 gal.
Black Water: 35 gal.
Awning Size: 15’
Weights:
Hitch Weight: 1,317 lbs.
EVW: 6,445 lbs.
GVWR: 7,800 lbs.
SR1 RV
2239A Auburn Rd. Route 4
Turner, Maine 04282
(207) 224-8444
M-F: 8am-5pm
Sat: 8am-3pm
Stock Number:
T2017009
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,950 or $30/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $22,570
Sale Price: $33,900
Stock# T2017009
Interior Color: Teagan Onyx
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Teagan Onyx |
| Hitch Weight | 1317 lbs |
| GVWR | 7800 lbs |
| Dry Weight | 6445 lbs |
| Cargo Capacity | 1355 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

