New 2026 Forest River RV Cedar Creek Experience 39RKB Fifth Wheel
REAR LIVING/ MID BUNKS WITH LOFT/OUTDOOR KITCHEN/ FOUR SLIDE OUTS WITH AWNING/KING BED SLIDE / 3 TV !!!
View all Cedar Creek Experience Floorplans
2026 39RKB Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 CEDAR CREEK 39RKB
- TUSCAN INTERIOR COLOR
- EXPERIENCE PQACKAGE
- SLIDE ROOM AWNING TOPPERS
- CARBON MONOXIDE DETECTOR
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37977
Location: Turlock, CA
Stock# 37977
Stock# 37977
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 39RKB Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 2860 lbs |
| GVWR | 16860 lbs |
| Dry Weight | 14484 lbs |
| Cargo Capacity | 2376 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 123 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V with Icemaker |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 8000 lbs |
| Water Heater Capacity | 60000 gal |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Smart TV w/Swing Arm, BR 32" Smart TV |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 235057 |
For more information
Contact Us
Cedar Creek Experience 39RKB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Loft Floorplans
Rear Kitchen Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


