New 2026 Forest River RV Cedar Creek Cottage 40CRS Destination Trailer
REAR LIVING / KING BED SLIDE OUT / POWER THEATER SEATING / DUAL ENTRY DOOR / 3 SLIDE OUTS
View all Cedar Creek Cottage Floorplans
2026 40CRS Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 CEDAR CREEK 40CRS
- PEBBLE INTERIOR COLOR
- COTTAGE ADVANTAGE PACKAGE
- COTTAGE CONVENIENCE PACKAGE
- SLIDE ROOM AWNING TOPPERS (ALL AVAILABLE
- SLIDES)
- 4 SETS OF STABILIZER JACKS
- CARBON MONOXIDE DETECTOR
- RIVA SEAL
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Price:
$113,397
You Save: $31,402
Sale Price: $81,995
You Save: $31,402
Sale Price: $81,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39257
Location: Turlock, CA
Stock# 39257
Stock# 39257
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 40CRS Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 3 |
| Length | 42 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1615 lbs |
| GVWR | 14000 lbs |
| Dry Weight | 12269 lbs |
| Cargo Capacity | 1731 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 41 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 110V Stainless steel |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50" Smart TV, BR 32" TV |
| Awning Info | 18' Electric w/LED Night Lighting Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 235884 |
For more information
Contact Us
Cedar Creek Cottage 40CRS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


