New 2026 Forest River RV Cascade Black Label 17JWBLC Travel Trailer
BLACK LABEL / SLIDEOUTS DINETTE / BUNK HOUSE / FRONT QUEN BED /PACK AND PLAY DOOR / 200 W SOLAR / POWER STABILIZER JACKS !!
2026 17JWBLC Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 CASCADE 17JWBLC
- ACADIA DÉCOR
- ADVANTAGE PACKAGE
- CAMING PACKAGE
- SAFETY PACKAGE
- WOLF PUP LIMITED PACKAGE
- RIVA SEAL
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Price:
$43,801
You Save: $16,806
Sale Price: $26,995
You Save: $16,806
Sale Price: $26,995
Best RV Center
Location: Grand Terrace, CA
Stock# 39538
Location: Grand Terrace, CA
Stock# 39538
Stock# 39538
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 17JWBLC Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 602 lbs |
| GVWR | 5702 lbs |
| Dry Weight | 4174 lbs |
| Cargo Capacity | 1528 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V High Efficiency |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' Full Length Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 042362 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


