New 2026 Forest River RV Cascade 20OGC Destination Trailer
MINI TWO LOFT / TWO BEDROOMS / FRONT WALKAROUND BED / BACK PATIO/ WASHER DRYER COMBO/ ICE MAKER/ DISHWASHER
View all Cascade Floorplans
2026 20OGC Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 CASCADE 20OGC
- GRAND CANYON DÉCOR
- LIMITED PACKAGE
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
Price:
$66,409
You Save: $22,414
Sale Price: $43,995
You Save: $22,414
Sale Price: $43,995
Best RV Center
Location: Grand Terrace, CA
Stock# 39359
Location: Grand Terrace, CA
Stock# 39359
Stock# 39359
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 20OGC Specifications
| Sleeps | 8 |
| Length | 35 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1010 lbs |
| GVWR | 11210 lbs |
| Dry Weight | 8349 lbs |
| Cargo Capacity | 2861 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | RV King, Queen |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 27000 btu |
| Awning Info | Full Length Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 004884 |
For more information
Contact Us
Cascade 20OGC Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Loft Floorplans
Front Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


