New 2026 Forest River RV Cascade 17SCC Travel Trailer
REAR KITCHEN / FRONT WALK AROUND QUEEN BED / OUTDOOR REFER / SOFA SLIDE OUT / SOLAR SYSTEM !!
View all Cascade Floorplans
2026 17SCC Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 CASCADE 17SCC
- GRAND CANYON DÉCOR
- ADVATAGE PACKAGE
- CAMPING PACKAGE
- SAFETY PACKAGE
- WOLF PUP LIMITED PACKAGE
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Price:
$41,650
You Save: $16,655
Sale Price: $24,995
You Save: $16,655
Sale Price: $24,995
Best RV Center
Location: Grand Terrace, CA
Stock# 39307
Location: Grand Terrace, CA
Stock# 39307
Stock# 39307
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 17SCC Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 440 lbs |
| GVWR | 5540 lbs |
| Dry Weight | 4289 lbs |
| Cargo Capacity | 1251 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 11' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 042238 |
For more information
Contact Us
Cascade 17SCC Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


