New 2026 Forest River RV Cascade 17LPC Travel Trailer
DOUBLE-SIZE BUNK BED / QUEEN BED / L-SHAPED DINETTE / POWER STABILIZER JACKS !!
View all Cascade Floorplans
2026 17LPC Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 CASCADE 17LPC
- GRAND CANYON DÉCOR
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Price:
$31,436
You Save: $15,441
Sale Price: $15,995
You Save: $15,441
Sale Price: $15,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39385
Location: Turlock, CA
Stock# 39385
Stock# 39385
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 17LPC Specifications
| Sleeps | 6 |
| Length | 22 ft 1 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 1 in |
| Hitch Weight | 410 lbs |
| GVWR | 3910 lbs |
| Dry Weight | 3129 lbs |
| Cargo Capacity | 781 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 042097 |
For more information
Contact Us
Cascade 17LPC Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


