New 2026 Forest River RV Cascade 17JWC Travel Trailer
DOUBLE SIZE BUNK HOUSE / FRONT QUEEN BED / PACK AND PLAY DOOR / POWER STABILIZER JACKS / SOLAR SYSTEM !!
View all Cascade Floorplans
2026 17JWC Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 CASCADE 17JWC
- GRAND CANYON DECOR
- ADVANTAGE PACKAGE
- CAMPING PACKAGE
- SAFETY PACKAGE
- WOLF PUP LIMITED PACKAGE
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$43,933
You Save: $19,938
Sale Price: $23,995
You Save: $19,938
Sale Price: $23,995
Best RV Center
Location: Grand Terrace, CA
Stock# 38981
Location: Grand Terrace, CA
Stock# 38981
Stock# 38981
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 17JWC Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Hitch Weight | 607 lbs |
| GVWR | 5707 lbs |
| Dry Weight | 4311 lbs |
| Cargo Capacity | 1396 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | 12' |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 140723 |
For more information
Contact Us
Cascade 17JWC Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


