New 2026 Forest River RV Cardinal 36MB Fifth Wheel
AUTO LEVELING/ MID BUNKS WITH LOFT/ FOUR SLIDE OUTS/SOLAR PACKAGE / 3 AC !!
View all Cardinal Floorplans
2026 36MB Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 CARDINAL 36MB
- MALIBU DÉCOR
- EXPEDITION PACKAGE
- AUTO-LEVEL, OVEN RANGE, MICROWAVE,
- FRIDGE, BACKSPLASH, WATER TANK, TABLE &
- CHAIRS, ROLLER SHADES, AWNING(S), BAGGAGE
- DOORS, MOTION LIGHTING, 2” RECEIVER (MOST
- MODELS), KING/QUEEN SIZE BED(S), EASY CLEAN
- FLOORS, ENTRY DOOR & STEPS, TINTED
- WINDOWS, OUTDOOR SHOWER, LP QUICK
- CONNECT
- CLIMATE PACKAGE
- VACUUM BONDED SIDEWALLS, FURNACE, TANK
- HEATERS, 3 A/C SYSTEM (MOST MODELS),
- TANKLESS WATER HEATER, FIREPLACE, PVC
- ROOF, UNDERBELLY ARMOR, 50 AMP, LP TANKS,
- SIDEWALLS: BLOCK FOAM INSULATION,
- ROOF/FLOOR: FIBERGLASS INSULATION,
- PLYWOOD FLOOR
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$103,669
You Save: $40,674
Sale Price: $62,995
You Save: $40,674
Sale Price: $62,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38163
Location: Turlock, CA
Stock# 38163
Stock# 38163
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 36MB Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 42 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 2335 lbs |
| GVWR | 14335 lbs |
| Dry Weight | 11537 lbs |
| Cargo Capacity | 2798 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 19' & 11" Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 107075 |
For more information
Contact Us
Cardinal 36MB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


