New 2026 Forest River RV Campsite Reserve 29TJ Travel Trailer
Forest River Campsite Reserve travel trailer 29TJ highlights:
- Front Bedroom
- Bunkhouse
- LP Quick Connect
- USB Ports
- Exterior Awning
This travel trailer's got space and comfort in spades! The rear private area's perfect for kids or guests, with bunk beds and plenty of storage. The living area is cozy, with a booth dinette and sofa ideal for meals or hanging out. The kitchen is equipped with a fridge, sink, range, and pantry - cook up a storm! The entertainment center is great for relaxing, and hidden shelves keep clutter at bay. The full bathroom is a big plus, and the front bedroom is heaven with a camp king bed, overhead cabinets, and wardrobes. Plus, double-entry doors make getting in and out a breeze. Plenty of room for the whole crew!
The Forest River Campsite Reserve travel trailers and toy haulers are built with cutting-edge features that make every journey unforgettable. Our rigs come equipped with Stable Step for safe and easy entry, Tufflex PVC seamless roof membrane with heat reflectivity to keep you cool, and power gear frame technology with space saver rail design for smarter space utilization. Inside, our kitchens are a haven for foodies, featuring an air fryer, convection, microwave combo, and a seamless solid surface countertop for effortless clean-up. LED interior lights set the mood, while USB-C charging stations keep your devices powered. Plus, our water filtration system ensures access to fresh, clean water wherever you roam!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# VG29TJ
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 960 lbs |
| GVWR | 9995 lbs |
| Dry Weight | 7353 lbs |
| Cargo Capacity | 2642 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Camp King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
Campsite Reserve 29TJ Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


