New 2026 Forest River RV Campsite Reserve 28SW Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Campsite Reserve toy hauler travel trailer 28SW highlights:
- Front Bedroom
- Hidden Shelves
- Walk-Through Bathroom
- Exterior Awning
The front bedroom is a serene escape, featuring a spacious king bed and ample storage. The walk-through bathroom is a practical delight, with a linen closet for extra towels and linens, making mornings and evenings a breeze. The kitchen is a culinary haven, equipped with a refrigerator, an air fryer, a sink, and a U-dinette that is perfect for meals and gatherings. And when you're ready to unwind, the entertainment center is the spot, complete with a cozy fireplace, cleverly hidden shelves, and two plush recliners with a convenient flip-up table. With dual entry doors, you'll appreciate the easy access, whether you're hauling toys, pets, or just enjoying quality time with loved ones.
With any Campsite Reserve travel trailer or toy hauler by Forest River, you will enjoy comfort at every turn! The durable construction means you can enjoy your RV for years to come, and the convenient features make life at the campground easier than ever. There are bath and kitchen amenities, cozy seating and sleeping spaces, and plenty of storage spaces for your personal belongings, camp gear and more. There are a variety of floorplans to choose from, including toy haulers with a ramp door, travel trailers with bunks, plus travel trailers with lofts for added sleeping space!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# VG28SW
| Sleeps | 4 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 1425 lbs |
| GVWR | 11625 lbs |
| Dry Weight | 7578 lbs |
| Cargo Capacity | 4047 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 15' Power with LED Light Strip |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
Campsite Reserve 28SW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


