New 2026 Forest River RV Campsite Reserve 27MR Travel Trailer
Forest River Campsite Reserve travel trailer 27MR highlights:
- Outside Kitchen
- Booth Dinette
- Full Bath
- Entryway Closet
- Front Private Bedroom
This travel trailer features a unique bunkhouse with a sofa and a bunk above plus a rolling cabinet with a bunk mat that can be rolled away during the day for extra floor space. The chef will have their choice to cook at the outside kitchen or stay warm inside by the fireplace. There is a booth dinette for dining space and a sofa to relax on, and the hidden shelves behind the entertainment center will be perfect for books, movies, or snacks! Having your own bedroom with a camp king bed will have you feeling right at home, and you can even bring a television along since there is TV prep here!
The Forest River Campsite Reserve travel trailers and toy haulers are built with cutting-edge features that make every journey unforgettable. Our rigs come equipped with Stable Step for safe and easy entry, Tufflex PVC seamless roof membrane with heat reflectivity to keep you cool, and power gear frame technology with space saver rail design for smarter space utilization. Inside, our kitchens are a haven for foodies, featuring an air fryer, convection, microwave combo, and a seamless solid surface countertop for effortless clean-up. LED interior lights set the mood, while USB-C charging stations keep your devices powered. Plus, our water filtration system ensures access to fresh, clean water wherever you roam!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# VG27MR
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 950 lbs |
| GVWR | 9985 lbs |
| Dry Weight | 7243 lbs |
| Cargo Capacity | 2742 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Camp King |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
Campsite Reserve 27MR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


