New 2026 Forest River RV Campsite Reserve 20AJ Travel Trailer
Forest River Campsite Reserve travel trailer 20AJ highlights:
- Full Rear Bath
- Hidden Shelves
- Wardrobe
- LP Quick Connect
- USB Ports
This travel trailer is a gem for those seeking simplicity without sacrificing comfort! The rear bathroom is a thoughtful touch, offering convenience and privacy. The kitchen is equipped with an air fryer, perfect for whipping up quick and delicious meals - whether you're craving crispy fries or a hearty breakfast. The living area is cozy, with a sofa ideal for lounging and an entertainment center for unwinding after a day of adventure. Plus, clever hidden shelves keep clutter at bay, maintaining a sense of spaciousness. Up front, the twin beds are a snug retreat, perfect for drifting off to sleep under the stars.
The Forest River Campsite Reserve travel trailers and toy haulers are built with cutting-edge features that make every journey unforgettable. Our rigs come equipped with Stable Step for safe and easy entry, Tufflex PVC seamless roof membrane with heat reflectivity to keep you cool, and power gear frame technology with space saver rail design for smarter space utilization. Inside, our kitchens are a haven for foodies, featuring an air fryer, convection, microwave combo, and a seamless solid surface countertop for effortless clean-up. LED interior lights set the mood, while USB-C charging stations keep your devices powered. Plus, our water filtration system ensures access to fresh, clean water wherever you roam!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# VG20AJ
| Sleeps | 3 |
| Length | 24 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| GVWR | 7550 lbs |
| Dry Weight | 4693 lbs |
| Cargo Capacity | 2857 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Two Twin Beds |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
Campsite Reserve 20AJ Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


