New 2026 Forest River RV Campsite Reserve 19KR Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Campsite Reserve toy hauler travel trailer 19KR highlights:
- Front Bedroom
- Hidden Shelves
- Outside Kitchen
- Exterior Awning
This toy hauler travel trailer is an ultimate adventure companion! The front bedroom's a cozy retreat with a camp king bed, perfect for unwinding after a long day of exploring. The full bathroom has everything you need, and the entertainment center with fireplace is ideal for relaxing with family and friends. The kitchen is equipped with a fridge, air fryer, sink, and and two recliners with a flip-up table - great for whipping up meals or enjoying a quick bite. Plus, the outside kitchen is perfect for grilling up a storm or enjoying alfresco dining.
With any Campsite Reserve travel trailer or toy hauler by Forest River, you will enjoy comfort at every turn! The durable construction means you can enjoy your RV for years to come, and the convenient features make life at the campground easier than ever. There are bath and kitchen amenities, cozy seating and sleeping spaces, and plenty of storage spaces for your personal belongings, camp gear and more. There are a variety of floorplans to choose from, including toy haulers with a ramp door, travel trailers with bunks, plus travel trailers with lofts for added sleeping space!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Stock# VG19KR
| Sleeps | 2 |
| Length | 26 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Hitch Weight | 725 lbs |
| GVWR | 7725 lbs |
| Dry Weight | 4993 lbs |
| Cargo Capacity | 2735 lbs |
| Fresh Water Capacity | 52 gals |
| Grey Water Capacity | 38 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Convection Cooking | Yes |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 15' Power with LED Light Strip |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
Campsite Reserve 19KR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


