New 2026 Forest River RV Campsite Reserve 17LS Travel Trailer
Forest River Campsite Reserve travel trailer 17LS highlights:
- Booth Dinette Slide
- Patio Awning
- Rear Corner Full Bath
- Extra Deep Storage under Bunks
This lightweight trailer can sleep seven to eight thanks to the double-size bunks, front camp queen bed, and booth dinette! While lunch is being made, you can grab the yard games from the outside storage while you're waiting, and the awning will provide some shade if you need a break. You'll appreciate ample storage space inside, including a pantry and overhead cabinets. At the end of the day, you all can take turns cleaning up in the full bath, which is right next to the bunks for easy nighttime use!
The Forest River Campsite Reserve travel trailers and toy haulers are built with cutting-edge features that make every journey unforgettable. Our rigs come equipped with Stable Step for safe and easy entry, Tufflex PVC seamless roof membrane with heat reflectivity to keep you cool, and power gear frame technology with space saver rail design for smarter space utilization. Inside, our kitchens are a haven for foodies, featuring an air fryer, convection, microwave combo, and a seamless solid surface countertop for effortless clean-up. LED interior lights set the mood, while USB-C charging stations keep your devices powered. Plus, our water filtration system ensures access to fresh, clean water wherever you roam!
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Stock# VG17LS
| Sleeps | 7 |
| Length | 23 ft 10 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Hitch Weight | 525 lbs |
| GVWR | 5625 lbs |
| Dry Weight | 4304 lbs |
| Cargo Capacity | 1321 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Camp Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | Power with LED Strip Light |
| Shower Type | Standard |
Campsite Reserve 17LS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


