New 2026 Forest River RV Berkshire XL 40E Motor Home Class A - Diesel
MSRP $490,504. New 2026 Forest River Berkshire XL 40E Two Full Bath, Bunk Model.
- AGM House Batteries (6)
- Wisdom Wiskey Furniture
Shop a huge selection of diesel pusher motorhomes all at MHSRV! Choose from Thor Motor Coach Palazzo – Riviera – Aria – Fleetwood Discovery – Frontier – Holiday Rambler Endeavor – Nautica – Entegra Coach Reatta – Aspire and more. We also buy and sell quality pre-owned models such Newmar Mountain Aire – Dutch Star – New Aire – Ventana – Kountry Star – Northern Star - Allegro Bus – Phaeton – Allegro Red – Byway – Allegro Breeze – Winnebago Journey – Forza – Coachmen Sportscoach – Thor Venetian – Tuscany and much more. Visit MHSRV.com for our complete line-up and the sale prices that have made us the #1 volume selling motor home dealership in the world 13 years in a row!
About This RV
This luxury RV features 3 slides, 380HP Cummins diesel engine, aluminum wheels, Onan diesel generator on a slide, Raised Rail Freightliner chassis, full air ABS brakes with auto slack adjuster, air suspension and Sachs custom tuned shock absorbers. The Forest River Berkshire features one the most impressive lists of standard equipment you'll find in the industry including a large LED TV in living room, exterior TV, Hardwood Cabinet doors, 3 camera monitoring system, 4-point fully automatic hydraulic levelers with auto air dump, frameless dual pane windows, Tru-Brace chassis support system, 30” front entrance door, Water Manifold System, Whole House water filtration system, vacuum bonded floors and sidewalls, LED Ceiling lighting with Dimmers, power patio awning with LED lighting, entrance door awning, a one-piece windshield, 1 piece fiberglass roof, Powered front night shade, day/night shades throughout, solid surface countertop, electric induction glass cook top, power step well cover, Diamond Shield front mask protective film, Rear Mud Flap with Chrome Trim, 30” OTR Convection/Microwave, Stainless Steel Residential Refrigerator, Heated and Top mounted exterior mirrors and much more.
About Us
For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054. At Motor Home Specialist, we never charge prep or orientation fees. Every new RV sale includes a multi-point inspection, full interior and exterior detail, and a high-pressure rain booth test—an exclusive service in the industry. You'll also receive a comprehensive coach orientation with an MHSRV technician and a complimentary night in our delivery park with full hook-ups. --Why Pay More? Why Settle for Less?—
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
You Save: $165,515
Sale Price: $324,989
Stock# MHS44112
Chassis: Freightliner XCR Raised Rail
Exterior Color: Deep Sea
Interior Color: Desert Sand & Ebony/Teak
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Desert Sand & Ebony/Teak |
| Exterior Color | Deep Sea |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 38320 lbs |
| Fresh Water Capacity | 103 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Cummins ISB Turbo |
| Chassis | Freightliner XCR Raised Rail |
| Horsepower | 380 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 266 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Tilt-A-View King |
| Torque | 1150 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential French Door w/ Ice Maker |
| Refrigerator Size | 23 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 14320 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| Water Heater Type | Oasis Hydronic Continuous |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 43" LED TV, BR 32" LED TV, Bunk (2) 22" LED TV's, Cab 32" LED TV, Exterior 40" TV |
| Awning Info | 18' Carefree Latitude with LED Lights & Wind Sensor |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 53320 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACHFE9TCWK1295 |
Berkshire XL 40E Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


