New 2026 Forest River RV Aurora Destination Series 44CONDO Destination Trailer
"A Customer Favorite for Comfort, Convenience, and Cost!"
Forest River Aurora Destination Series 44CONDO destination trailer highlights:
- Large Loft Area
- King Bed Slide
- Rear Kitchen
- Tri-Fold Sofa
- Living Room Fireplace
The whole gang will love camping in this spacious destination trailer! Once you enter in through the patio doors, you can make lunch in the rear kitchen that includes ample storage space, a pantry, plus a free-standing dinette to dine at. The middle living room includes dual tri-fold sofa slides, theater seating, plus an entertainment center with a 65" TV and fireplace to make it cozier. You'll find a mid-coach full bath for your guests, while you take the second full bath up front in the master bedroom. There is a king bed slide out, dresser, and wardrobe to keep your things tidy, and the stackable washer and dryer will make laundry days easier than ever. Don't overlook the large loft area with two queen beds and storage on one side, plus a 28" x 64" bunk mat and open railing on the other!
The Auora Destination Series by Forest River are perfect for those who want to enjoy extended stays in comfort! Each one is built with a cambered structural steel I-beam frame, full length frame outriggers for added strength, and a fully decked walk-on roof. There are also self-adjusting brakes and EZ Lube axles with leaf spring suspension for smooth towing, plus stabilizer jacks for easy set up and flush mount baggage doors to keep all your gear secure. You'll feel right at home with brick style backsplash inside, along with a deep basin farm style kitchen sink, hard valance window treatments, and a premium Serta mattress for added comfort. JBL exterior speakers will allow you to listen to your favorite tunes at the campground, while a "Leash Link quick hookup d-ring make it easier than ever to secure your furry friends and keep them safe!
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $24,939
Sale Price: $69,995
Stock# T143403
| Sleeps | 11 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1652 lbs |
| GVWR | 13711 lbs |
| Dry Weight | 12711 lbs |
| Cargo Capacity | 1000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 132 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential French Door |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 36" x 30", 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 28500 btu |
| Awning Info | 21' Electric w/Multicolor Lights and Remote |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2AR9B0TX037249 |
Aurora Destination Series 44CONDO Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


