New 2026 Forest River RV Aurora Destination Series 42CONDO Destination Trailer
Forest River Aurora Destination Series 42CONDO highlights:
- Double Lofts
- Kitchen Island
- Spacious Full Rear Bath
- Dual Entry Doors
- Ceiling Fan
You won't believe the amount of comfort found throughout this destination trailer! The front private bedroom will provide you with your own space each night, and here you'll enjoy the RV queen bed slide out, wardrobe closets and a dresser. The main living area is made spacious thanks to the large slide out, and the kitchen island with five bar stools will be the perfect place to dine together each day. There is also a hide-a-bed sectional sofa everyone is sure to enjoy relaxing on, and the power lift TV means you can make it a movie night! A spacious full rear bath includes a 48" x 30" shower with a seat and glass shower door and plenty of storage space to keep clean towels and bath necessities stocked. The feature you will really love on this trailer has to be the double loft areas, complete with five bunk mats in total and storage space for your guests' things: how convenient!
The Auora Destination Series by Forest River are perfect for those who want to enjoy extended stays in comfort! Each one is built with a cambered structural steel I-beam frame, full length frame outriggers for added strength, and a fully decked walk-on roof. There are also self-adjusting brakes and EZ Lube axles with leaf spring suspension for smooth towing, plus stabilizer jacks for easy set up and flush mount baggage doors to keep all your gear secure. You'll feel right at home with brick style backsplash inside, along with a deep basin farm style kitchen sink, hard valance window treatments, and a premium Serta mattress for added comfort. JBL exterior speakers will allow you to listen to your favorite tunes at the campground, while a "Leash Link quick hookup d-ring make it easier than ever to secure your furry friends and keep them safe!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
You Save: $24,158
Sale Price: $66,995
Stock# T143141
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 44 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1286 lbs |
| GVWR | 13715 lbs |
| Dry Weight | 12715 lbs |
| Cargo Capacity | 1000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 89 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Residential French Door |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 28500 btu |
| Awning Info | 26' Electric w/Multicolor Lights and Remote |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2AR7B5TX037217 |
Aurora Destination Series 42CONDO Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


