New 2026 Forest River RV Aurora 33DBDS Travel Trailer
Forest River Aurora travel trailer 33DBDS highlights:
- Queen-Size Bunks
- Outdoor Griddle and Mini Refrigerator
- Dual Entry Doors
- 60" Trundle Sofa
- 21' Power Awning
Camping with a larger group of family and friends just got easier in this double slide out travel trailer! Your guests can take the front queen-size bunk beds with a wardrobe and additional storage, while you take the RV queen bed slide out in the master bedroom. Not only does this model include a mid-coach full bath that will be easily accessible for all to use, but it also features a second full bath in back with its own exterior entry door! The combined kitchen and living room will be a favorite place to gather thanks to the large slide out for more space, booth dinette for dining, and trundle sofa for relaxing. A bar top provides space to set up a drink station, and an optional fireplace can also be added to this space if you want to make it cozier. Head outdoors to enjoy the 21' power awning plus exterior griddle with a mini refrigerator!
Comfortability, usability, and quality is what you will find in each one of these Forest River Aurora travel trailers! They are designed with a superior build and packed full with industry leading, functional, and distinctive standard features. SolidStep entrance steps and a Safe-T rail door assist on main entry door to help you safely enter and exit the unit. The diamond plate rock guard will protect your unit from road debris and the nitrogen filled radial tires, which keep their pressure longer, offer better fuel economy. You will also find upgraded JBL Elite exterior speakers outside, an electric awning with multicolor lights and remote, plus flush mount baggage doors for easy packing. The interiors are beautifully designed with a deep undermount farm style sink, stainless steel appliances, and linoleum flooring in the slide outs which will be easy to clean. Come find your favorite model today!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $22,080
Sale Price: $44,995
Stock# T146777
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1146 lbs |
| GVWR | 11330 lbs |
| Dry Weight | 9330 lbs |
| Cargo Capacity | 2000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 81 gals |
| Black Water Capacity | 59 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel GE 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5100 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Electric w/Multicolor Lights and Remote |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2ARYB2TX037495 |
Aurora 33DBDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


