New 2026 Forest River R Pod RP-185 Travel Trailer
Forest River R Pod travel trailer RP-185 highlights:
- Jackknife Sofa with Leg Rests
- Exterior Slam Latch Cargo Doors
- Full Bath
- Air Fryer/Microwave
- Hood River Edition
This travel trailer makes time at the campground easier than ever. Once you arrive at your site, you can put out the 14' awning, unload the exterior storage, then stretch your legs on a trail. The rear corner kitchen will let you make lunch when you return, and there is a bar top with two chairs where you can dine at. The jackknife sofa with leg rests is within a slide out so you can enjoy more floor space, and the front queen bed is sure to make you feel right at home.
We ship nationwide, call for more information!
Want to trade-in? We got you! Call or message us for more info!
Dealer Number 2780
035732
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $10,352
Sale Price: $31,990
Stock# 035732
Interior Color: MOON DUST
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Interior Color | MOON DUST |
| Hitch Weight | 430 lbs |
| Dry Weight | 4089 lbs |
| Cargo Capacity | 911 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 14' |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TRPU13TB035732 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


