New 2026 Forest River Grand Surveyor 290RLDS Travel Trailer
Name: 2026 Forest River Surveyor 290RLDS
Price: $52,975.00
This Grand Surveyor is built for the long-haul traveler who values a rock-solid foundation and a refined interior. Engineered for campsite utility, it features a dual-slide layout that opens up a spacious living area designed for comfort without sacrificing durability. Whether you’re parked for a weekend or a month, this rig delivers a premium experience with the grit to handle the road.
Quick Specs
Slides: 2
Living Area & Interior Highlights:
Desert Canyon interior color scheme
Grand Surveyor Package upgrades
Spacious rear living dual-slide floorplan
Mechanical & Exterior:
Surveyor Turn Key Package
2026 Diamond Dealer Package
400 Watt total solar power (Additional 200 Watt Solar Panel included)
RVIA Seal
Contact Info: Location: Tremonton, Utah
Phone Number: 435-246-3048
Dealer Number: 2780
Unit Number: 052851
Full Listing: https://www.forestriverinc.com/
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $19,642
Sale Price: $52,975
Stock# 052851
Interior Color: DESERT CANYON
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | DESERT CANYON |
| Hitch Weight | 835 lbs |
| Dry Weight | 8083 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR HD TV |
| Awning Info | 12' & 11' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TSVE25TL052851 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


