New 2026 Fleetwood RV Altitude 36CS Motor Home Class C
Fleetwood RV Altitude FS600D Super C diesel motorhome 36CS highlights:
- Serenity Series Olympic Queen Bed
- Residential Refrigerator
- Overhead Bunk
- Dream Dinette
Enjoy trips near and far in this spacious coach for five to six! Once you park for the day, you can make dinner in the galley kitchen that includes a convection microwave and residential refrigerator. Your crew can dine and relax on the Dream Dinette or jackknife sofa within the large slide out, and there is a fireplace and LED TV in perfect viewing. The mid-coach full bath will be easily accessible for everyone to use, and the rear private bedroom will have you feeling right at home with an Olympic queen bed slide out, dual wardrobes and a dresser, plus a TV to watch movies in bed!
The Altitude FS600D Super C diesel motorhome by Fleetwood RV is setting higher standards to bring you unforgettable adventures! This coach sits on the durable Ford F-600 4x4 chassis with a powerful 6.7L diesel engine and a 10-speed automatic transmission. The DX-4 Package delivers the ultimate driving experience with a computer balanced driveshaft, Helwig rear sway bar, Bilstein shocks and a BDS 2" lift kit. There are premium grade tuff coat vacu-bonded sidewalls with interlocking floor, sidewalls and ceiling, a custom luxury full-body paint, and dependable tuff-ply thermal polyolefin engineered vinyl composite roofing. Head inside to enjoy the solid surface galley countertops, hand-laid custom flooring, hardwood window treatments, and many more comforts.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $78,597
Sale Price: $259,995
Stock# M7519
Chassis: Ford F-600 4x4
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 50 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | 6.7L |
| Chassis | Ford F-600 4x4 |
| Horsepower | 330 hp |
| Fuel Capacity | 66.5 gals |
| Wheelbase | 267 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Serenity Series Olympic Queen |
| Torque | 950 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7500 lbs |
| Axle Weight Rear | 15500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 gals. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Awning Info | 18' Legless Girard |
| Gross Combined Weight | 43500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 330 watts |
| VIN | 1FDFF6LT7TDA04752 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


