New 2026 Entegra Coach Centurion 45D Motor Home Super C - Diesel
Entegra Coach Centurion Super C diesel motorhome 45D highlights:
- TV Lift
- Bath and Half
- Rear Bathroom
- Booth Dinette
This motorhome is perfect for experiencing life on your terms! The rear full bathroom is a refreshing retreat ideal to get ready for the day or unwind after a big adventure. Also, the washer/dryer prep makes laundry a breeze. The master bedroom is a peaceful sanctuary for relaxing on the comfy bed, storing your clothes in the drawers, and enjoying a show on the TV. Plus, a convenient half bath is perfect for quick refreshes. The kitchen is every chef’s dream; you can stock up in the pantry, keep drinks cold in the refrigerator, and enjoy meals in the cozy booth dinette. Whip up quick bites in the microwave and stash gear in the overhead cabinets. Furthermore, the living room is perfect for relaxation and entertainment, so you can hide the bed in the sofa for more space, gather around for movie nights in the theater seating, and enjoy big-screen fun with the TV lift.
Built to balance durability, technology, and comfort, the Entegra Coach Centurion Super C diesel motorhome showcases four standout features that enhance every journey. The one-piece, seamless fiberglass roof improves long-term durability while reducing the risk of leaks. Power independence is elevated with an 8,000W diesel generator paired with 400W of solar panels, providing reliable energy on or off the grid. Inside, hand-laid porcelain tile floors with in-floor heating deliver both elegance and year-round comfort. Rounding out the experience, the Detroit® Safety Assurance package adds advanced driver-assist features for increased confidence and peace of mind on every mile.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# M145758
Chassis: Freightliner Cascadia 116 Day Cab
| Sleeps | 5 |
| Slides | 4 |
| Length | 45 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 8 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 20000 lbs |
| GVWR | 58000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 73 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 22.5" |
| Furnace BTU | 65500 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Detroit DD15 GEN 5 |
| Chassis | Freightliner Cascadia 116 Day Cab |
| Horsepower | 600 hp |
| Fuel Capacity | 120 gals |
| Torque | 1850 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 40" x 30" |
| Axle Weight Front | 18000 lbs |
| Axle Weight Rear | 20000 lbs |
| Water Heater Type | Aqua Hot 450D hydronic water and heating |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" Smart TV, BR Smart TV |
| Awning Info | Roof-mounted dual pitch integrated power patio with LED lights |
| Gross Combined Weight | 80000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | 3ALHHLD1XTSWX3308 |
Centurion 45D Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


