New 2026 Entegra Coach ARC 18C Motor Home Class B
Touchscreen infotainment; Off-grid ready; climate control
View all ARC Floorplans
2026 18C Features and Options
What Our Customers Are Saying
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Price:
$160,468
You Save: $70,473
Sale Price: $89,995
You Save: $70,473
Sale Price: $89,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 21175265
Location: Tampa, FL
Stock# 21175265
Chassis: RAM ProMaster 1500 Cargo Van
Stock# 21175265
Chassis: RAM ProMaster 1500 Cargo Van
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 18C Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 17 ft 10 in |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| Hitch Weight | 3500 lbs |
| GVWR | 8550 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21 gals |
| Grey Water Capacity | 24 gals |
| Black Water Capacity | 4.75 gals |
| Tire Size | LT225/75R16E |
| Furnace BTU | 13500 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | 3.6L V6 24V VVT |
| Chassis | RAM ProMaster 1500 Cargo Van |
| Horsepower | 276 hp |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Wheelbase | 136 in |
| Torque | 250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Refrigerator/Freezer |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Cooktop Burners | 1 |
| Shower Size | 25" x 43" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4629 lbs |
| Axle Weight Rear | 5291 lbs |
| Water Heater Type | Aqua Hot GEN 1 Hydronic |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 10' Thule with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 12000 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 3C6LRVBG5SE566912 |
For more information
Contact Us
ARC 18C Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Rear Bath Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


