New 2026 Encore RV Venu 17TB Travel Trailer
Adventure Trailer • 100% Wood Free • 2-Year Hitch-To-Bumper Warranty • Certified Sasquatch Proof
Encore RV: Strength. Tested. Proven.
True adventure begins where the pavement ends. Encore RV is an Indiana-based manufacturer specializing in lightweight, high-performance adventure trailers designed for off-grid exploration. Redefining durability in the RV industry, Encore builds trailers that are 100% wood-free, utilizing an all-aluminum chassis and frame combined with composite materials like Azdel. By eliminating risks of mold, rot, or mildew, these RVs are built to last for generations. Wherever your journey takes you, Encore's "Adventure Trailers" are built to go the distance!
Adventure shouldn’t mean compromise — and with the VENU 17TB, it never does. Designed for explorers who crave comfort as much as the open road, this trailer packs twin-to-queen versatility, a full-featured kitchen, and a surprisingly roomy interior into a sleek, easy-to-tow package. From mountain switchbacks to seaside camps, VENU keeps you traveling light, resting easy, and ready for what’s next.
Please note some design changes since the included video was made. The Venu 17TB now has a standard 30-gallon black tank. The "cassette toilet system" is no longer used and has been replaced with a porcelain toilet. The "stone cast" sink has been changed to a stainless steel undermount sink.
| OPTIONS |
Off-Road Package
13.5K Low Profile Ultra Quiet A/C w/ Heat Pump
12V Power Awning
12V LED Smart TV
RVIA Seal
Encore RV Venu 17TB Highlights:
- Twin Beds – Converts to Queen
- Large Wet Bath
- Pass Thru Storage
- Tilt-Out Frameless Windows
- Solid Surface Countertops
- 8 Cubic Foot 12V Refer/Freezer
- Flip-Up Dinette Table
You'll love spending time at the campground in this cozy travel trailer for three. Once you arrive at the site, you can unload the pass-thru storage, then head in through the rear entry door to unpack. A two burner stove and microwave oven will let you make a quick lunch, and there is an 8 cu. ft. refrigerator/freezer to keep your cold items fresh. There are also drawers/beverage station, a pantry and closet plus overhead cabinets so everything has a place. You'll get a great night's rest on the front twin beds that can convert to a queen-size bed, while your guests convert the booth dinette to sleeping space. And the wet bath is complete with a bath mat, cassette toilet, sink, and skylight for more standing space!
Expand your horizons with one of these Encore RV Venu travel trailers! They are 100% wood free with an all-aluminum tube construction, aluminum wheels, and a hi-gloss fiberglass one-piece roof. The Tweed interior walls come with Azdel and the one-piece Luxe vinyl flooring is not only durable, but also easy to clean. The exterior scare lights help to deter unwanted visitors. A few more safety features include safety chains, electric brake axles, and a full-size spare tire and mount just in case. An electric tongue jack will make towing easier than ever, plus there is a large pass-thru storage with LED lights, four sleek frameless windows!
What a great experience. Absolutely streamlined process of my trade in. I was in and out in just around an hour or so. The staff was super helpful. Cory gave me a walkthrough of my new unit, very knowledgeable staff. I highly recommend this group! - Alex
You Save: $9,076
Sale Price: $39,970
Stock# ENC101
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| GVWR | 5200 lbs |
| Dry Weight | 3784 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 LRC |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Twin with Queen Conversion |
| Refrigerator Type | Refrigerator with Freezer |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 35" x 26" |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 7XFTB1715T2002637 |
Venu 17TB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


