New 2026 Encore RV Venu 14TB Travel Trailer
Encore RV Venu travel trailer 14TB highlights:
- Rear Entry Door
- Wet Bath
- Overhead Cabinets
- Spacious Closet
- Pass-Thru Storage
Enjoy time at the campground in this cozy travel trailer for two! There are twin beds up front with a nightstand in the middle, or you can convert them into a queen-size bed! You can grab your clothes from the spacious closet, then head to the convenient wet bath to clean up for the day. A two-burner cooktop and microwave oven will let you make breakfast for you both, and an 8-cu. ft. 12V refrigerator/freezer will keep cold items fresh. This unit also includes two flip-up table workstations that can be used for dining or working space!
Expand your horizons with one of these Encore RV Venu travel trailers! They are 100% wood free with an all-aluminum tube construction, aluminum wheels, and a hi-gloss fiberglass one-piece roof. The Tweed interior walls come with Azdel and the one-piece Luxe vinyl flooring is not only durable, but also easy to clean. The exterior scare lights help to deter unwanted visitors. A few more safety features include safety chains, electric brake axles, and a full-size spare tire and mount just in case. An electric tongue jack will make towing easier than ever, plus there is a large pass-thru storage with LED lights, and four sleek frameless windows
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $4,678
Sale Price: $37,789
Stock# 1144
| Sleeps | 2 |
| Length | 18 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| GVWR | 5200 lbs |
| Dry Weight | 3138 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 26 gals |
| Black Water Capacity | 5 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 LRC |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Twin with Queen Conversion |
| Refrigerator Type | Refrigerator with Freezer |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 35" x 26" |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 7XFTB1418T2002605 |
Venu 14TB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


