New 2026 Encore RV ROG 12RKSS Travel Trailer
Encore RV ROG Survival Series travel trailer 12RKSS highlights:
- Torsion Axle with Electric Brakes
- Rear Outdoor Kitchen
- 60" x 80" Futon/Mattress
- AM/FM/Bluetooth Stereo
Survival Series Options:
- Heavy-Duty, Walk-On Fenders
- Off-Grid Ladder
- Chopping Axe, Splitting Axe, Overland Shovel
- Custom Mounting Brackets w/Quick Fist Grips & Locks
- (2) 12V LED POD Lights
- 26” LP Griddle w/Exterior Mounts & Table
- American or Canadian Flag – Flagpole and Roof Rack Mount
- Personal Water Filtration Straw
- Survival Hacks Book
- First-Aid Kit
- Survival Series Graphics
You will be so excited to test out this ROG travel trailer for yourself! The interior has great storage solutions to keep your camp gear secure. The rear outdoor kitchen has convenient amenities to help you eat well while you're away. You'll find a two-burner stove with cast-iron grates and a 3.3 cu. ft. 12V refrigerator to cook and store food. And the queen/futon mattress is sure to bring a great night's rest!
The Encore RV ROG travel trailer and toy hauler expandable has a smaller size and a rugged design so that you can tow with ease and visit remote spots that other campers can't. While you go off-grid, you'll stay comfortable with the amenities provided by the ROG. These lightweight models are 100% wood free for added durability, along with an all-aluminum frame, a one-piece fiberglass roof, and tri-bond construction. You will love the premium components throughout, such a JBL, Azdel, and Dexter brands, and each model also includes solid surface countertops with no wood substrate.
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
Stock# ATL7170
Exterior Color: Copper Penny - White, Copper Penny - Flat Grey, Forest Green - White, Forest Green - Flat Grey
| Sleeps | 2 |
| Length | 15 ft |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Ext Height | 6 ft 2 in |
| Exterior Color | Copper Penny - White, Copper Penny - Flat Grey, Forest Green - White, Forest Green - Flat Grey |
| Hitch Weight | 317 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 1979 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 |
| Furnace BTU | 12000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 7XFTF1215T2002486 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


