New 2026 Encore RV ROG 12RK Survival Series Travel Trailer
100% Wood Free!
Encore RV ROG travel trailer 12RK highlights:
- Torsion Axle with Electric Brakes
- Rear Outdoor Kitchen
- 60" x 80" Futon/Mattress
- Storage Pass-Thru
You will be so excited to test out this ROG travel trailer for yourself! The interior has great storage solutions to keep your camp gear secure. The rear outdoor kitchen has convenient amenities to help you eat well while you're away. You'll find a two-burner stove with cast-iron grates and a 3.3 cu. ft. 12V refrigerator to cook and store food. And the queen/futon mattress is sure to bring a great night's rest!
The Encore RV ROG travel trailer and toy hauler expandable has a smaller size and a rugged design so that you can tow with ease and visit remote spots that other campers can't. While you go off-grid, you'll stay comfortable with the amenities provided by the ROG. These lightweight models are 100% wood free for added durability, along with an all-aluminum frame, a one-piece fiberglass roof, and tri-bond construction. You will love the premium components throughout, such a JBL, Azdel, and Dexter brands, and each model also includes solid surface countertops with no wood substrate.
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
You Save: $5,669
Sale Price: $35,895
Stock# 1145
| Sleeps | 2 |
| Length | 15 ft |
| Ext Width | 7 ft 11 in |
| Hitch Weight | 313 lbs |
| GVWR | 3500 lbs |
| Dry Weight | 1735 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 7XFTF1213T2002602 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


