New 2026 Ember RV E-Series 26ETS Travel Trailer
Single/Double Bunk Configurations / Coffee Hutch / Theater Seating / Washer Dryer Prep / 400 W Solar Panel / 2000W Inverter
View all E-Series Floorplans
2026 26ETS Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 26ETS E-Series Travel Trailer
- Coverdale Interior Color
- Luxury Package (Mandatory)
- Essentials Package (Mandatory)
- Safety First Package (Mandatory)
- Prep Package (Mandatory)
- Off-Grid Solar Package
- RVIA Seal
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$58,848
You Save: $14,853
Sale Price: $43,995
You Save: $14,853
Sale Price: $43,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37919
Location: Turlock, CA
Stock# 37919
Stock# 37919
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 26ETS Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 670 lbs |
| GVWR | 7595 lbs |
| Dry Weight | 6100 lbs |
| Cargo Capacity | 1495 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 70 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR 12V HD Smart TV |
| Awning Info | 18' Electric w/Dimmable LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 003457 |
For more information
Contact Us
E-Series 26ETS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


