New 2026 Ember RV E-Series 21RKE Travel Trailer
REAR KITCHEN / THEATER SEATING / FRONT QUEEN BED / 400 W SOLAR PANEL / 2000W INVERTER
View all E-Series Floorplans
2026 21RKE Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 21RKE E-Series Travel Trailer
- Coverdale Interior Color
- Luxury Package (Mandatory)
- Essentials Package (Mandatory)
- Safety First Package (Mandatory)
- Prep Package (Mandatory)
- Off-Grid Solar Package
- RVIA Seal
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Price:
$63,549
You Save: $26,554
Sale Price: $36,995
You Save: $26,554
Sale Price: $36,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37320
Location: Turlock, CA
Stock# 37320
Stock# 37320
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 21RKE Specifications
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 525 lbs |
| GVWR | 6695 lbs |
| Dry Weight | 5035 lbs |
| Cargo Capacity | 1660 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 35 gals |
| Black Water Capacity | 35 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR 12V HD Smart TV |
| Awning Info | 18' Electric w/Dimmable LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 003505 |
For more information
Contact Us
E-Series 21RKE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Front Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


