New 2026 Ember RV E-Series 12FK Travel Trailer
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
View all E-Series Floorplans
2026 12FK Features and Options
SPEAK TO A SALES PRO IN OCALA FL. 352-622-2886
What Our Customers Are Saying
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Optimum RV
Location: FL, Bushnell
Stock# 3EO900
Location: FL, Bushnell
Stock# 3EO900
Interior Color: 5
Stock# 3EO900
Interior Color: 5
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 12FK Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 15 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 7 ft |
| Interior Color | 5 |
| Hitch Weight | 205 lbs |
| GVWR | 3450 lbs |
| Dry Weight | 1830 lbs |
| Cargo Capacity | 1620 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Awning Info | 6' 6" Manual w/LED Light |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | N/A |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 7RVTE1165TA003900 |
For more information
Contact Us
E-Series 12FK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Outdoor Kitchen Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


