New 2026 Elevation 7-101 Park Models
FACTORY ORDERElevation park model 7-101 highlights:
- Fireplace
- Queen Bed
- Pantry
- Broom Closet
- Loft
This Elevation park model might be the vacation place of your dreams! With a private rear bedroom with a queen bed, dual nightstands and even more built-in storage like a tall wardrobe and three-drawer dresser, you will feel right at home here. Enjoy the spacious kitchen with its L-shaped counter, where you can enjoy your meals at the counter stools. Appliances include a GE appliance package with either a French door or side-by-side refrigerator, 30" GE gas range, and a 30" over the range microwave. Relax in the front living room by the fireplace on those colder nights!
Elevation's park models are the home away from home you need! Built with premium vinyl siding and a standing seam metal roof, these models have a maximum square footage of 400 square feet for efficient space. A 6' vinyl patio door with built-in blinds and shed dormers provide visual interest as well as an open airy feeling. You will love the real hardwood trim package, solid surface countertops throughout, the Kohler industrial kitchen faucet, and high-end staggered cabinetry. There are also LG Smart TVs in the living room and bedroom, full-height tile or stone backsplash, a Serta mattress, and many more interior comforts. Each unit can be customized with a wide variety of colors, window designs, bathroom layouts, and other personalized modifications to the floorplan.
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Stock# L7-101
| Sleeps | 6 |
| Length | 38 ft |
| Ext Width | 11 ft 6 in |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | GE |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 54" |
| Water Heater Capacity | 20 gal |
| Water Heater Type | Electric |
| TV Info | LG Smart TV; LR 55", BR 43" |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Elevation 7-101 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


