New 2026 EAST TO WEST Entrada 2800S Motor Home Class C
No Prep or Freight Fees, Free Loaner Car, On Site Camping. #1 Dealership 13 Years in a Row! Call today 800-335-6054.
M.S.R.P. $150,739- New 2026 East to West Entrada 2800S Class C RV.
- Entrada Value Package
- Lane Detection Monitoring System
- Smart Phone in Coach Remote System
- Back Up/Side View Cameras W/Monitor
- Winegard Air 360+ Antenna
- 10.7 cu. ft. 12V Refrigerator
- Slide Room Toppers
- Fiberglass Running Boards
- 1.5” Sidewalls W/ Azdel Composite Backing & Crane Gel Coat Exterior
- 12V Tank Heaters
- 15K A/C
- Automatic Leveling System
- Roof Mounted 12V Solar Panel Includes 2nd Battery
Shop hundreds of motorhomes including Super C RVs at MHSRV! Choose from Fleetwood Altitude - Gulf Stream BT Cruiser - Thor Chateau - Four Winds - Geneva and Quantum - Entegra Coach Odyssey Odyssey SE and Esteem - East to West Entrada - Forest River Forester - Forester LE - Nexus Phantom - Viper and much more. We also sell quality pre-owned models such as Jayco Greyhawk – Redhawk - Redhawk SE - Thor Magnitude - Winnebago Spirit - and Minnie Winnie - Coachmen Freelander and Leprechaun - Forest River Sunseeker Classic - Sunseeker LE – Solera - Holiday Rambler Incline and much more. Visit MHSRV.com for our complete line-up and the sale prices.
About This RV
The 2800S features include Hardwood Shaker Style Cabinets, 12-Volt Exhaust Fan and Light, 2" Sidewall with Azdel® Composite Backing, Rotocast Storage Compartments, Walk Around Queen Bed on All Floor Plans, 1.3 Cubic ft. Convection Microwave Oven, One Piece Cold Resistant Flooring, Dicor® Diflex II TPO Roof, 7' Interior Living Height, Aluminum Running Boards, Integrated Entry Step, and the Entrada is a Completely Laminated Coach!! East to West is a division of Forest River. East to West takes pride in the five guiding principles and corporate philosophy which focuses on people working together to create high-quality, value-added products that deliver the ultimate RV experience.
About Us
For more details on this unit, our full inventory, brochures, window stickers, videos, photos, and customer reviews, visit MHSRV.com or call 800-335-6054 for the Texas location or 334-288-0331 for our Alabama location. At Motor Home Specialist, we never charge prep or orientation fees. Every new RV sale includes a multi-point inspection, full interior and exterior detail. At our Texas location we also offer a high-pressure rain booth test—an exclusive service in the industry. You'll also receive a comprehensive coach orientation with an MHSRV technician and a complimentary night in our delivery park with full hook-ups at our Texas Location. --Why Pay More? Why Settle for Less?—
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $55,750
Sale Price: $94,989
Stock# M136496
Chassis: Ford E-450
Exterior Color: Entrada
Interior Color: Cordoba Pearl
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | Cordoba Pearl |
| Exterior Color | Entrada |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Chassis | Ford E-450 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 190 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Dual Swing |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12V Smart TV |
| Awning Info | 15' 6" Power with LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1FDXE4FN5TDD12530 |
Entrada 2800S Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


