New 2026 EAST TO WEST College Avenue 3101FB Motor Home Class C
"Guaranteed, Lowest Prices in California" Partial Paint / Bunk Beds / Private Bedroom / Auto Leveling / Solar System / 2 AC !!
View all College Avenue Floorplans
2026 3101FB Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 COLLEGE AVENUE 3101FB
- EVERLY INTERIOR DÉCOR
- COLLEGE AVENUE VALUE PACKAGE EXTERIOR PARTIAL PAINT, UPGRADED
- FURNITURE, SOLID SURFACE COUNTERTOPS,
- PREMIUM BACKSPLASH, 10.7 CUBIC FEET. 12V
- REFRIGERATOR, ONBOARD GENERATOR, POWER
- AWNING WITH LED LIGHT STRIP, BACKUP AND
- SIDE VIEW MAERAS WITH MONITOR, ONEPIECE AUTOMOTIVE PAINTED FIBERGLASS FRONT CAP
- BLACK TANK FLUSH, 12V SMART LED TV
- AUTOMATIC LEVELING JACKS
- ROOF MOUNTED 12V SOLAR PANEL INCLUDES 2ND BATTERY
What Our Customers Are Saying
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Price:
$170,107
You Save: $54,112
Sale Price: $115,995
You Save: $54,112
Sale Price: $115,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39284
Location: Turlock, CA
Stock# 39284
Chassis: Ford E-450
Exterior Color: Full Paint Options: Desert Sage, Cobalt Storm, Midnight Mist
Stock# 39284
Chassis: Ford E-450
Exterior Color: Full Paint Options: Desert Sage, Cobalt Storm, Midnight Mist
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 3101FB Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Exterior Color | Full Paint Options: Desert Sage, Cobalt Storm, Midnight Mist |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4500/6000 W Gas |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 2492 |
| Chassis | Ford E-450 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 220 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Dual Swing Refrigerator |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Type | High Altitude Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 12-V Smart TV |
| Awning Info | 16' Power Awning w/LED Strip |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | D39522 |
For more information
Contact Us
College Avenue 3101FB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


