New 2026 EAST TO WEST Bravado 33DS Motor Home Super C - Diesel
F600 4X4 CHASSIS / FULL BODY PAINT / 8000 W ONAN DIESEL GEN / PRIVATE BEDROOM / THEATER SEATING / AUTO LEVELING / 400W SOLAR / 2000W INVERTER / 2AC!!
View all Bravado Floorplans
2026 33DS Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 BRAVADO 33DS
- SATIN INTERIOR DECOR
- TREELINE EXTERIOR COLOR
- BRAVADO LUXURY PACKAGE FULL BODY PAINT PACKAGE, EXTENDED SIDEVIEW MIRRORS, HI-RES SIDE & REAR CAMERA SYSTEM, COMPUTER BALANCED DRIVESHAFT, BILSTEIN SHOCKS, HELLWIG SWAY BAR, 14K LB HITCH, CUSTOM RUNNING BOARDS, ONBOARD DIESEL GENERATOR W/INLINE AUTOTRANSFER SWITCH, 15K MAIN A/C W/HEAT PUMP, 2ND REAR AC, ONE PIECE MOLDED FRONT CAP W/AUTOMOTIVE WINDSHIELD, FRAMELESS WINDOWS W/ INTEGRATED DAY & NIGHT SHADES, 4-POINT HYDRAULIC LEVELING SYSTEM, 50AMP SERVICE, (2) 200 WATT MONOCRYSTALINE SOLAR PANELS, 30 AMP CHARGE CONTROLLER, 2000 WATT PURE SINE WAVE INVERTER, SMART LED TV(S), LEGLESS GIRARD AWNING, UPGRADED PROFESSIONAL APPLIANCE PACKAGE
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Price:
$262,878
You Save: $82,883
Sale Price: $179,995
You Save: $82,883
Sale Price: $179,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39393
Location: Turlock, CA
Stock# 39393
Chassis: Ford F600 4x4
Exterior Color: Full-Body Paint Options; Lunar Ridge, West Ridge, Treeline, Leigl Edition (Limited Edition Interior Included)
Stock# 39393
Chassis: Ford F600 4x4
Exterior Color: Full-Body Paint Options; Lunar Ridge, West Ridge, Treeline, Leigl Edition (Limited Edition Interior Included)
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 33DS Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft |
| Exterior Color | Full-Body Paint Options; Lunar Ridge, West Ridge, Treeline, Leigl Edition (Limited Edition Interior Included) |
| Hitch Weight | 14500 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 78 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 8,000W Diesel |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 2429 |
| Engine | 6.7L Power Stoke V8 Turbo Diesel |
| Chassis | Ford F600 4x4 |
| Horsepower | 330 hp |
| Fuel Capacity | 66 gals |
| Wheelbase | 238 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 950 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Shower Size | 36" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 7500 lbs |
| Axle Weight Rear | 15500 lbs |
| LP Tank Capacity | 80 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | Cab 40" TV |
| Awning Info | 20' Legless Girard w/LED Strip |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 31500 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
| VIN | A12249 |
For more information
Contact Us
Bravado 33DS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunk Over Cab Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


