New 2026 EAST TO WEST Blackthorn 3750LK Fifth Wheel
East to West Blackthorn Fifth Wheel 3750LK Highlights:
- Front Bedroom
- Rear Kitchen
- 65" TV
- U Shaped Kitchen
At the front of this Blackthorn fifth wheel, you'll find a spacious master bedroom featuring a comfortable king-sized bed with storage underneath, as well as a dresser and wardrobe to keep all your clothes and essentials organized. Just next door is the full bathroom, equipped with a shower, linen shelves, and a sink with counter space. At the rear, the kitchen and main living area invite relaxation and entertainment with a hide-a-bed sofa slide-out, theater seating, and an entertainment center perfect for movie nights. Enjoy meals at the free-standing dinette or catch up on work at the built-in desk nearby. A pantry with coffee station adds a cozy morning touch, while the U-shaped kitchen at the very back offers ample counter space, overhead storage, a 16-cu. ft. fridge, and a 4-burner range ideal for prepping and cooking with ease.
Each East to West Blackthorn model is built for comfort, durability, and modern living, they combine advanced construction with thoughtful everyday features. Featuring Azdel® laminated walls and slide-outs for superior strength and moisture resistance, paired with ductless flooring that improves durability while eliminating floor heat vents for a cleaner interior design. Climate control is enhanced with dual attic vents and a heated, enclosed underbelly with circulating heat, helping extend usability across a wide range of weather conditions. To support extended stays, each unit also includes a powerful on-demand tankless water heater, reliable 50 Amp electrical service, and dual 30 lb propane tanks delivering the convenience and performance needed for life on the road.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $31,043
Sale Price: $69,995
Stock# T147375
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2120 lbs |
| GVWR | 16120 lbs |
| Dry Weight | 12619 lbs |
| Cargo Capacity | 3501 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 108 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 Lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | 65" LR TV |
| Awning Info | 14' & 18' Power Awnings w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT3BT3B5T9013945 |
Blackthorn 3750LK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


