New 2026 EAST TO WEST Blackthorn 2990MK Fifth Wheel
East to West Blackthorn Fifth Wheel 2990MK Highlights:
- Three Slide Outs
- Kitchen Island
- Hutch
- Rear Living Area
This Blackhorn fifth wheel offers a spacious and well-thought-out layout designed for comfort and convenience. At the front, you'll find a fully equipped bedroom with a king-size bed for a restful night's sleep, along with both a wardrobe and dresser to store all your clothes and essentials. There's also washer and dryer prep included. Just steps away is a full-size bathroom, allowing easy access between the bedroom and the main living area. At the rear, the large living space is enhanced by dual opposing slides, one side includes cozy theater seating and a free-standing dinette perfect for meals or relaxing in the evening. Opposite that, a kitchen island sits in the middle, and the other slide has the entertainment center and fireplace, with a hidden pantry tucked behind for extra storage. The kitchen is chef-ready with a 4-burner range and a spacious 16-cubic-foot refrigerator. At the rear is a hide-a-bed sofa along the back wall, which pulls out into a queen-size bed for additional sleeping space!
Each East to West Blackthorn model is built for comfort, durability, and modern living, they combine advanced construction with thoughtful everyday features. Featuring Azdel® laminated walls and slide-outs for superior strength and moisture resistance, paired with ductless flooring that improves durability while eliminating floor heat vents for a cleaner interior design. Climate control is enhanced with dual attic vents and a heated, enclosed underbelly with circulating heat, helping extend usability across a wide range of weather conditions. To support extended stays, each unit also includes a powerful on-demand tankless water heater, reliable 50 Amp electrical service, and dual 30 lb propane tanks delivering the convenience and performance needed for life on the road.
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
You Save: $26,403
Sale Price: $62,856
Stock# 221093
Exterior Color: WHITE
Interior Color: SOCIAL CHERRY
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | SOCIAL CHERRY |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 2180 lbs |
| GVWR | 14180 lbs |
| Dry Weight | 10864 lbs |
| Cargo Capacity | 3316 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 Lbs. |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 27000 btu |
| TV Info | 50" LR TV |
| Awning Info | 10'6" and 16'Power Awnings w/ LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT3BTVB2T9013916 |
Blackthorn 2990MK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


