New 2026 EAST TO WEST Alta 3175RK Travel Trailer
!!! Nationwide delivery available !!!
EAST TO WEST Alta travel trailer 3175RK highlights:
- Rear Kitchen
- Exterior Awning
- 12V Black Glass Refrigerator
- Fireplace
Experience a luxurious ride in this travel trailer. The rear kitchen is equipped with everything you need to whip up a culinary masterpiece. Enjoy ample storage in the pantry, a 12V refrigerator for keeping your favorite drinks and snacks chilled, a three-burner cooktop for cooking up a storm, and a microwave for quick reheating. The sink provides a convenient spot for washing up, and the spacious countertops offer plenty of room for food preparation. Relax and unwind in the heart of the trailer, a comfortable living area features a tri-fold sofa and a sofa with recliners and gather around the fireplace on chilly evenings. Further, the full bathroom is equipped with everything you need for a comfortable stay, and the front bedroom boasts a queen-sized bed, large wardrobe, dresser, and overhead cabinets. Finally, take your living space outdoors with the optional fold-down patio, perfect for alfresco dining or simply enjoying the fresh air.
Each Alta travel trailer or toy hauler by EAST TO WEST is constructed with a 5" vacuum bonded roof, an enclosed and heated underbelly, and diamond plate front rock guard for added protection. Outside, you'll find exterior LED lights, a universal docking station, and back-up camera prep that can be added to make maneuvering in and out of campgrounds easier than ever. Inside, there are upgraded residential-inspired linoleum flooring, solid pressed membrane countertops, black roller shades, and many more interior comforts you are sure to love.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
You Save: $30,906
Sale Price: $49,899
Stock# T9012584
Interior Color: Westfield Latte
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | Westfield Latte |
| GVWR | 11380 lbs |
| Dry Weight | 9340 lbs |
| Cargo Capacity | 2000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 1 |
| Awning Info | 18' Power With LED Lights & Auto Dump |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2ALXB4T9012584 |
Alta 3175RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


