New 2026 EAST TO WEST Alta 2870KTH Toy Hauler Travel Trailer
EAST TO WEST Alta toy hauler travel trailer 2870KTH highlights:
- 14' Garage
- Ramp Door with Patio Kit
- King Bed
- Dual Entry Bathroom
- Happi-Jack with Bunk
Take your favorite toys and favorite people to your favorite camping spots in this toy hauler! It offers a 14' garage so there is plenty of room for all your toys with a 97" x 92" ramp door with patio kit for easy loading and unloading. A Happi-jack with bunk above opposing sofas with a table in between means you will get lots of flexible use out of the space. The kitchen comes with a 10.7 cu. ft. 12V refrigerator and three-burner range, and you can relax in one of the two recliners after dinner. At night retire to the front bedroom with its king bed slide, wardrobe, dresser, and dual entry bath with shower and skylight. This model also comes with the mandatory West Coach Power Package with a 200-watt solar panel and a 30 Amp controller.
Each Alta travel trailer or toy hauler by EAST TO WEST is constructed with a 5" vacuum bonded roof, an enclosed and heated underbelly, and diamond plate front rock guard for added protection. Outside, you'll find exterior LED lights, a universal docking station, and back-up camera prep that can be added to make maneuvering in and out of campgrounds easier than ever. Inside, there are upgraded residential-inspired linoleum flooring, designer solid surface kitchen countertops, black roller shades, and many more interior comforts you are sure to love.
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Stock# 26-12338
Exterior Color: WHITE
Interior Color: WESTFIELD LATTE
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | WESTFIELD LATTE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1350 lbs |
| Dry Weight | 8633 lbs |
| Cargo Capacity | 4717 lbs |
| Fresh Water Capacity | 110 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 14 ft |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Awning Info | 19' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2ALUB5T9012338 |
Alta 2870KTH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


