New 2026 EAST TO WEST Alta 2600KRB Travel Trailer
Half-Ton Towable / Large Rear Bath / Mid Kitchen / King Bedroom / Outside Mini Fridge
Options Added:
Luxe Decor Package*
Extended Climate Guard Package*
Advantage Equipment Package*
West Coast Power Package*
Spare Tire & Carrier
40” LED Smart TV
Theater Seats
RVIA Seal
EAST TO WEST Alta travel trailer 2600KRB highlights:
- Wardrobe/Pantry
- King Bed
- Booth Dinette
- Pet Dish
- Exterior 1.6 Cu. Ft. Refrigerator
Wow! Check out the spacious full rear bath in this travel trailer for five! You'll appreciate a linen closet here and a shower skylight to let natural light in. There is also a booth dinette here with storage space underneath for board games, this space can also be extra sleeping space if needed.. Head to the kitchen to prepare dinner on the three burner cooktop and use the countertop extension to cut fresh fruits and vegetables. A front private bedroom with a king bed and dual wardrobes will have you feeling right at home. Start camping today!
Each Alta travel trailer or toy hauler by EAST TO WEST is constructed with a 5" vacuum bonded roof, an enclosed and heated underbelly, and diamond plate front rock guard for added protection. Outside, you'll find exterior LED lights, a universal docking station, and back-up camera prep that can be added to make maneuvering in and out of campgrounds easier than ever. Inside, there are upgraded residential-inspired linoleum flooring, designer solid surface kitchen countertops, black roller shades, and many more interior comforts you are sure to love.
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,950 or $30/mo*. Ask our team for details.
*Payments are based on 7.99% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
You Save: $25,066
Sale Price: $39,900
Stock# T9012789
Interior Color: Westfield Latte
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 8 ft |
| Interior Color | Westfield Latte |
| Hitch Weight | 660 lbs |
| GVWR | 9460 lbs |
| Dry Weight | 6123 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 21' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
Alta 2600KRB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


