New 2026 EAST TO WEST Alta 1600MRB-LE Travel Trailer
EAST TO WEST Alta LE travel trailer 1600MRB-LE highlights:
- Queen Murphy Bed
- Universal Docking Station
- Rear Bath
- Pass-Through Storage
So much versatile space in this Alta travel trailer! The 1600MRB introduces the LE line of single axle Alta travel trailers. With a Murphy queen bed, you can stow it away during the day and relax on the sofa instead. The bar top and stools provide a versatile place to dine or work, and you have the coax tv hook up for easy watching of the optional TV. A full rear bath includes a shower with skylight, plus a wardrobe to store all your towels and toiletries. Outside you'll find more conveniences like an LP quick connect, TV hookup, and pass-through storage.
Each Alta travel trailer or toy hauler by EAST TO WEST is constructed with a 5" vacuum bonded roof, an enclosed and heated underbelly, and diamond plate front rock guard for added protection. Outside, you'll find exterior LED lights, a universal docking station, and back-up camera prep that can be added to make maneuvering in and out of campgrounds easier than ever. Inside, there are upgraded residential-inspired linoleum flooring, designer solid surface kitchen countertops, black roller shades, and many more interior comforts you are sure to love.
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
You Save: $22,463
Sale Price: $26,189
Stock# AL12831
| Sleeps | 2 |
| Length | 22 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 470 lbs |
| Dry Weight | 3998 lbs |
| Cargo Capacity | 1672 lbs |
| Fresh Water Capacity | 46 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Available Beds | Murphy Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Awning Info | 14' Power with LED Lights |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT2ALEC1T9012831 |
Alta 1600MRB-LE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


