New 2026 EAST TO WEST Alita 23TK Motor Home Class C
"Guaranteed, Lowest Prices in California" TWIN TO KING Bed / 100W Solar Panel/ Built-In Skylight
View all Alita Floorplans
2026 23TK Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are-
- 2026 ALITA 23TKFT
- TAUPE INTERIOR DECOR
- ALITA VALUE PACKAGE
- 12V LED TV, FOGATTI TANKLESS HOT WATER HEATER, 8 CUBIC FT. 12V REFRIGERATOR, 4000
- WATT CUMMIN GAS GENERATOR, BLACK TANK
- FLUSH, INVERTER PREP, ONE PIECE MOLDED FIBERGLASS FRONT CAP, SIDE SOLAR PREP,
- LEGLESS POWER AWNING WITH LED LIGHT STRIP, ROOF MOUNT SOLAR PREP, REAR AND
- SIDE VIEW CAMERAS W/ MONITOR, SLIDE TOPPER(S}, FRAMELESS WINDOWS WI INTEGRATED DAY/NIGHT SHADES, 2" SIDEWALLS WITH AZDEL COMPOSITE BACKING, 12V TANK
- HEATERS, WINEGARD AIR 360+ INTEGRATED
- ANTENNA
- ROOF MOUNTED 12V SOLAR PANEL•INCLUDES 2ND BATTERY
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Price:
$159,092
You Save: $59,097
Sale Price: $99,995
You Save: $59,097
Sale Price: $99,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39217
Location: Turlock, CA
Stock# 39217
Chassis: 350 AWD Ford Transit
Stock# 39217
Chassis: 350 AWD Ford Transit
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 23TK Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 26 ft |
| Ext Width | 7 ft 7 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 4000 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 35 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Generator | 4000 Watt |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 2291 |
| Engine | 3.5L EcoBoost V6 |
| Chassis | 350 AWD Ford Transit |
| Horsepower | 310 hp |
| Fuel Capacity | 25 gals |
| Wheelbase | 178 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Two Twin with King Conversion |
| Torque | 400 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 1 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 4630 lbs |
| Axle Weight Rear | 7275 lbs |
| LP Tank Capacity | 40 lbs. |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | Two 12V TVs |
| Awning Info | 16' Luxury Legless Girard w/LED Light Strip |
| Gross Combined Weight | 13500 lbs |
| Shower Type | Angled |
| VIN | B65140 |
For more information
Contact Us
Alita 23TK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


