New 2026 EAST TO WEST Ahara 395FB Fifth Wheel
View all Ahara Floorplans
2026 395FB Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Markquart RV
Location: Markquart RV Ramsey
Stock# RA5298
Location: Markquart RV Ramsey
Stock# RA5298
Stock# RA5298
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 395FB Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2820 lbs |
| Dry Weight | 16164 lbs |
| Cargo Capacity | 2656 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 132 gals |
| Black Water Capacity | 88 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V French Door with Double Drawer Freezer |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR TV, BR TV |
| Awning Info | 16' & 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3AH5B5T9101519 |
For more information
Contact Us
Ahara 395FB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


