New 2026 EAST TO WEST Ahara 297MK Fifth Wheel
EAST TO WEST Ahara fifth wheel 297MK highlights:
- Front Private Bedroom
- Four-Burner Range
- Theater Seating
- Drop-Frame Pass-Through
- Two Exterior Awning
This travel trailer is a luxurious getaway on wheels! The front bedroom is a cozy retreat with ample closet space, a sliding dresser top, and hidden storage - perfect for packing light. The full bathroom is a refreshing oasis, with everything you need. The kitchen is a culinary dream, featuring a sink, overhead cabinets, 24” residential-style four-burner cooktop, breakfast bar seating, 12V fridge, and walk-in pantry. Plus, the coffee bar shelves are a caffeine lover's delight! You and your guest can unwind in the living room with theater seating, a 78” EZ Out sofa, and a TV/fireplace combo - perfect for movie nights or cozying up.
There is just too much luxury to name on the EAST TO WEST Ahara fifth wheel! These units are quite impressive, and once you see them, you'll know what we mean. The Ahara first grabs your attention with its fully painted aerodynamic fiberglass front cap, 102" wide-body chassis, and deep tint square frameless windows. For towing, you'll find a MORryde CRE 3000 suspension, LED marker lights, LED taillights with back-up lights, and rear view camera prep. Traveling in different climates is also made easy with the high-efficiency triple A/C system, 40,000 BTU high-capacity furnace, plus heated, insulated, and enclosed underbelly found within the Climate Package. Head inside to enjoy Slow Rise roller shades, a flush floor kitchen slide to help prevent trips, and solid surface countertops in the kitchen and bath to name a few luxuries!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $37,125
Sale Price: $79,988
Stock# 224980
Exterior Color: WHITE
Interior Color: BARRINGTON MAPLE
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Interior Color | BARRINGTON MAPLE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 2310 lbs |
| Dry Weight | 12064 lbs |
| Cargo Capacity | 3746 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V French Door with Double Drawer Freezer |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 30" x 48" |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | LR 50" LED TV w/Swing Arm |
| Awning Info | 10' 9" and 16' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3AHVBXT9101841 |
Ahara 297MK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


