New 2026 EAST TO WEST Ahara 297MK Fifth Wheel
Welcome to the brand new 2026 East to West Ahara 297MK
With 3 slideouts this unit has a LOT to offer!
Cozy rear living room with theatre seating, 78” EZ out sofa, TV and fireplace
Kitchen is complete with a 16cu ft 12V refrigerator, over the range microwave, 24” free standing gas range with 4 burners AND a walk-in pantry!
Head upstairs to a nice sized bathroom with a 30x48 shower with skylight, a vanity and a linen closet.
In the bedroom you will find a king sized bed, large closet and dresser. Unit comes prepped for a stackable washer & dryer.
On the exterior you have 2 camp side awnings to keep you cool on those warm summer days. A solid step with extended grab handle makes going in and out a breeze!
This new Ahara comes with MORyde suspension, a 6 point hydraulic automatic leveling system, fully painted fiberglass front cap and so much MORE!
Call Fraserway Edmonton for more details!!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $21,820
Sale Price: $138,880
Stock# 85972
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Hitch Weight | 2310 lbs |
| GVWR | 15810 lbs |
| Dry Weight | 12064 lbs |
| Cargo Capacity | 3746 lbs |
| Fresh Water Capacity | 64 gals |
| Grey Water Capacity | 88 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Shower Size | 30x48 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Type | tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | SO-5311616 |
Ahara 297MK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


