New 2026 Dynamax Grand Sport 45CB Motor Home Super C
Dynamax Grand Sport Super C diesel motorhome 45CB highlights:
- Dishwasher
- Theater seats
- Pantry
- Entertainment Center
- Loveseat
Bring the crew along in this coach and still feel like you’re in a luxury condo, not just a motorhome. Up front, the cab-over bunk, theater seats, love seat, and soft-touch dinette with lift-up storage will give everyone a place to relax while you enjoy the 50" LED smart TV with Sonos sound bar. The chef-friendly galley offers a 22-cu. ft. residential refrigerator with ice maker, induction range, convection microwave with air fryer, and a power countertop extension plus pantry. At the rear, a king bed suite with fireplace, 43" smart TV, wardrobe with digital safe, and a spacious bath featuring a 38" x 40" solid-surface shower with teak seat and deluxe multi-head system turns travel days into resort stays.
Experience the luxury and power behind the Grand Sport Super C diesel motorhome by Dynamax. The outside shows off custom full-body paint with Diamond Shield protection, dual roof-mounted armless patio awnings with LED lighting and wind sensors, and aluminum-wrapped slide toppers. Practical details like Azdel fiberglass sidewalls with aluminum framing, a one-piece molded fiberglass roof, steel basement structure, side-hinged aluminum storage doors, and power entry steps are built for the long haul. PrecisionPlex multiplex controls with smartphone app, Starlink internet system, central vacuum, heated enclosed holding tanks, Sani-Con Turbo macerator, and a fully featured service bay make setup, clean-up, and off-grid living smoother every time you hit the road.
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $147,755
Sale Price: $549,995
Stock# DXT019
Chassis: Freightliner Cascadia 126 tandem twin-screw
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft |
| Int Height | 7 ft 2 in |
| GVWR | 58000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 75 gals |
| Tire Size | Front 315/80R22.5, Rear 295/80R22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Engine | Detroit DD16 15.6L diesel |
| Chassis | Freightliner Cascadia 126 tandem twin-screw |
| Horsepower | 600 hp |
| Fuel Capacity | 120 gals |
| Wheelbase | 349 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Torque | 1850 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential with icemaker |
| Refrigerator Size | 22 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 38" x 40" |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight Front | 18000 lbs |
| Axle Weight Rear | 40000 lbs |
| LP Tank Capacity | 0 |
| Water Heater Type | Oasis Hydronic Continuous |
| AC BTU | 45000 btu |
| TV Info | BR 43" LED Smart TV, LR 50" LED Smart |
| Awning Info | 21' & 12' 6" Armless Patio with LED lighting and wind censors |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 80000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 800 watts |
| VIN | 1FVHHLD10TLWX4477 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


