New 2026 Dynamax Europa 34SS Motor Home Super C - Diesel
Built on a Cummins B 6.7L Turbo Diesel engine, this unit features a Tri-Fold Sofa Sleeper, Rear Corner Bathroom, Dream Dinette, Cab-Over Bunk, and a 200-watt solar panel. Call today! 352.787.7744
Dynamax Europa Super C Diesel Motorhome 34SS
A powerful Super C diesel motorhome that blends luxury, durability, and smart technology. The 34SS floorplan features a spacious rear master suite with king bed, modern residential-style kitchen, and comfortable living space designed for extended travel.
Key Highlights
Bedroom & Bathroom
-
King bed slide-out in rear master suite
-
Dual bedroom wardrobes
-
32" LED Smart TV in bedroom
-
Rear corner full bathroom
-
Washer/dryer prep
-
Hallway sink for added convenience
-
On-demand water heater
Living & Dining
-
Tri-fold sofa sleeper
-
Dream dinette
-
39" LED Smart TV across from sofa
-
Spacious slide-out living area
-
Clean, contemporary interior styling
-
Three-burner range
-
Convection microwave oven
-
15 cu. ft. 12V three-door refrigerator
-
Solid surface countertops with LED edge lighting
-
Kitchen countertop extension
-
Pantry storage
-
Premium vinyl flooring throughout
Exterior
-
Armless patio awning with LED lighting
-
Automatic four-point hydraulic leveling jacks
-
Custom full-body paint package
-
15,000 lb. trailer hitch
-
Super C diesel chassis
-
Dual 12V 8D AGM deep-cycle house batteries
-
200-watt solar panel
Why Choose Campers Inn RV of Leesburg?
-
Family-Owned & Trusted Since 1966 – Part of one of the nation’s largest RV dealer networks
-
Full-Service Dealership – Sales, service, and parts all under one roof
-
No-Pressure Sales Approach – Friendly experts ready to help
-
Competitive Pricing & Financing Options – Flexible plans for your budget
Visit or Call Today
Campers Inn RV of Leesburg
3230 US HWY 441/27
Fruitland Park, FL 34731
(352) 787-7744
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# 111116
Chassis: Freightliner M2 106B Plus
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 33000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 94 gals |
| Grey Water Capacity | 52 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | 275/80R 22.5 |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 1996 |
| Engine | Cummins B6.7 Turbo Diesel |
| Chassis | Freightliner M2 106B Plus |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 268 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | 12V Three Door Compressor Driven |
| Refrigerator Size | 15 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 12000 lbs |
| Axle Weight Rear | 21000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20.3 gals |
| Water Heater Type | On Demand LP |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 39" LED Smart TV, BR 32" LED Smart TV |
| Awning Info | 16' Armless w/LED Lighting and Motion Activated Retraction |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 46000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 1FVACXFC3THWP4711 |
Europa 34SS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


