New 2026 Dutchmen RV Kodiak Ultimate 3420BHTS Travel Trailer
Triple slide bunk model with outdoor kitchen and a bath and 1/2
Dutchmen Kodiak Ultimate travel trailer 3420BHTS highlights:
- Living Room Fireplace
- Bath and a Half
- Three Burner Cooktop
- Pass-Through Storage
- Bunkhouse
This travel trailer is a spacious retreat with plenty of perks! The front bedroom is a cozy escape with a bed and wardrobes on both sides. The pass-through bathroom connects the front bedroom to the kitchen giving you plenty of convenience. The pantry is perfect for storing snacks and supplies, and the booth dinette is great for meals or games. The kitchen island is a culinary hub, and the entertainment center with a fireplace is ideal for relaxing. The tri-fold sofa and flip-up bunk/jack knife sofa with kick offer extra sleeping space, plus two bunk beds for the crew. Finally, with an exterior kitchen, you can grill up a storm or enjoy alfresco dining.
Each Kodiak Ultimate travel trailer by Dutchmen is constructed with an insulated reinforced front cap and diamond plate front rock guard to protect your RV from rock and debris on the way to the campground. The aluminum entry steps are not only dependably, but they collapse and expand quickly so you can get on the road in no-time! These models feature HyperDeck flooring that includes fiberglass reinforced thermoplastic and a fully enclosed underbelly, and the Bear Cave storage allows you to bring along all of your hiking and fishing gear. Some of the interior features you are sure to love are the modern decor choices, dual motion sensory bathroom LED lights, stainless kitchen sink with an apron front, plus a central control panel to easily keep track of your units functions. Your next adventure starts with a Kodiak Ultimate travel trailer!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
You Save: $21,741
Sale Price: $49,995
Stock# 8802
Interior Color: Carbon, Savannah
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Carbon, Savannah |
| Hitch Weight | 1225 lbs |
| Dry Weight | 8310 lbs |
| Cargo Capacity | 1355 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 60 gals |
| Tire Size | 15" |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| TV Info | LR LED Flat Screen TV |
| Awning Info | 18' Adjustable Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4YDTKDR2XTZ970471 |
Kodiak Ultimate 3420BHTS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


